Sera Gölü çöp ve balçıkla kaplandı

Trabzon’da yaşanan heyelan ve sel nedeniyle tabiat parkı Sera Gölü’nün yüzeyi odun, çöp ve balçıkla kaplandı.

Trabzon’da önceki gün etkili olan sağanak, sele ve heyelana yol açtı. Akçaabat ilçesinde, 1950 yılında meydana gelen heyelanın ardından oluşan ve doğal güzelliğiyle öne çıkan tabiat parkı Sera Gölü, selde sürüklenen odun, çöp ve balçıkla kaplandı. Bayram tatilinde ziyarete gelenler, göldeki manzarayı görünce şaşkınlık yaşadı.

Sele ve heyelana yol açan sağanak sonucu Düzköy ve Akçaabat ilçelerinde yollar kapandı, bazı ev ile iş yerlerinin zemin ve bodrum katlarını su bastı. İki ilçede taşan dereler, önüne kattığını sürükledi. Akçaabat ilçesinde, 1950 yılında meydana gelen heyelanın ardından oluşan ve doğal güzelliğiyle dikkat çeken Sera Gölü de Sera Deresi’ndeki selin sürüklediği odun, çöp ve balçıkla kaplandı.

Bayram tatili için Trabzon’a gelen Faruk Bakşı, Sera Gölü’nü görmek için geldiklerini belirterek , “Bize çok güzel bir yer olduğunu söylediler. O yüzden geldik. Böyle bir şeyle karşılaşmayı hiç beklemiyorduk. Gölün büyük bir kısmı pisliklerle kaplı” dedi.

Gülüş Kantaj ise “Sera Gölü’nü bize ‘Mutlaka görün’ dediler. Böyle bir manzarayla karşılaşınca şok olduk. Berbat bir durumda, üzüldük tabi. Bu gibi durumların önüne geçmek için setler kurulabilir. Çevremizi de temiz tutmamız lazım, biz çevreyi kirletince bütün pislikler bu şekilde göle giriyor. İnsanlar bu konuda duyarlı olurlarsa daha güzel olur” diye konuştu. Müslüm Hekim de “Gezmeye gelmiştik ama gördüğümüz manzara bu. Üzüldük” diyerek, gölde önlem alınmasını istedi. 

Kaynak: (Trabzon/DHA)
23.08.2018

Diğer Yazılar