Samsun’daki santralde kimyasal paniği!

Samsun’daki santralde kimyasal paniği! Abdal Irmağı’na verilen suda ne var? Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali’nden Abdal Irmağı’na deşarj edilen su nedeniyle ırmakta köpüklenme meydana gelmesi “Kimyasal atık mı var? sorusunu akıllara getirdi.

ÇARÇED Başkanı Mustafa Deniz ile ÇARÇED Sözcüsü Murat Şenel, Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali’nden Abdal Irmağı’na verilen suyun; ırmakta alg ve fitoplankton oluşturmasının ardından, bu kez de suda köpüklenme meydana gelmesinin ‘Atık suda kimyasal mı var?’ sorusunu akıllara getirdiğini söyledi.

HİZMETTE SON NOKTA
Bölgede inceleme yapan ve suyun köpürmesine anlam veremediklerini ifade eden Deniz, TBMM’de yaptığı konuşmada santralden deşarj edilen atık suyun temiz olduğunu öne süren AK Parti Milletvekili Fuat Köktaş’ı, bu suyu içmeye davet ederken, Şenel ise; “Sanırım vekilimizi çimmeye davet ettiğimiz etkinlik karşılık görecek ki şirket, ırmağı deterjanla yıkıyor, tertemiz sularda çimelim istiyorlar. İşte halk için hizmette son nokta budur” ifadelerini kullandı.

‘BİR BARDAK SU İÇSİNLER’
Bölgeye gittiğini ve santralden deşarj edilen suyun köpürdüğünü kaydeden ÇARÇED Başkanı Mustafa Deniz, “Mahallede yaşam gitgide daha da zorlaştı. Tesis şu anda tam kapasite çalışıyor ve zararı da gün geçtikçe daha da artıyor. Abdal Irmağı’nın şekli değişti. Irmak, suyun aktığı yerden itibaren köpük içerisinde. Nasıl bir kimyasal var ki böyle bir köpük oluşuyor? Biz kendilerini davet ettik. Davetimizi yineliyoruz. Madem bu su temiz, gelsinler insanların gözü önünde bir bardak su içsinler” dedi.

‘BİZE İZAH ETSİNLER’
İki yıldır, tesisin Çarşamba Ovası’nda kurulmaması için mücadele ettiklerini kaydeden Deniz, “Bizim oylarımızla seçilen AK Partili milletvekilleri, gelip de “Sizin derdiniz nedir?” diye sormadı. Gelsinler, insanların karşısına çıksınlar ve santralden çıkan dumanı, proje dosyasında ‘Atık su ırmağa akıtılmayacak’ ifadesini, ırmağın bu halini bize izah etsinler. Oy aldığınız insanlara karşı hiç mi sorumluluğunuz yok? İki yıldır sesimizi duyurmak için bas bas bağırıyoruz ama hiçbirisinden bize dönüş olmadı. Muhtemelen, işbirliği içindeler” diye konuştu.

TEKLİFİMİZ KABUL MU GÖRDÜ?
“Bir kimyasal var ki; su köpürmeye başlamış olabilir” ifadelerini kullanan ÇARÇED Sözcüsü Murat Şenel ise şunları söyledi: “Yer altından çekilen suyun çok tuzlu olduğunu biliyoruz. Bu tuzu gidermek için kimyasal attıklarını düşünüyoruz. Bunlar bir yana sanırım ırmakta çimme teklifimiz kabul görmüş olacak ki; vekilimiz Fuat Köktaş da yıkanacağı için su dezenfekte ediliyor, deterjanlıyor ya da santralden deşarj edilen sıcak su bedava olduğudan, köylüler çamaşır yıkama etkinliğine katılıyor olabilir. İşte halk için hizmette son nokta budur.”

haber: samsungazetesi / 22.04.2021

Diğer Yazılar