Samsun Çevre Platformu’ndan yat limanı tepkisi

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) yıllardır tamamlanamayan ve çürümeye terk edilen Kurupelit Yat Limanı’nı yargıya taşıyacağını açıkladı. Açıklamada, “Kurupelit Yat Limanı 2014 yılında inşaatına başlanmış anacak hatalı yer seçimi, yanlış projelendirme ve mühendislik hizmetleri nedeniyle tamamlanmadan kaderine terk edilmiş bir durumdadır” denildi.

Samsun’da dört yıldır yapımı tamamlanamayan ve çürümeye terk edilen Kurupelit Yat Limanı, çevrecilerin tepkisini çekiyor. Sahillerinin hızla tahrip edilmesinin ardından ekolojik dengenin bozulduğuna dikkati çeken çevreciler, “bilimden ve teknikten uzak” olarak nitelendirdikleri yat limanı inşaatını gündemde tutmayı sürdüreceklerini bildirdi.

Liman inşaatı yargıya taşınıyor

Kamu kaynaklarının hoyratça kullanılmasına neden olan bu inşaatı yargıya taşıyacaklarını duyuran SAMÇEP tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Samsun sahillerinin hızla tahrip olması ve devamında yok oluşunun nedeni, sahillere yapılan bilimsel ve teknik görüşlerden uzak yatırımlardan kaynaklanmaktadır. 19 Mayıs ilçesi Dereköy Beldesi kıyısında yapılan balıkçı barınağı, Dereköy ve Taflan Beldeleri’nde kıyı dengesinin bozulmasını hızlandırmıştır. Sahillerimizde geri döndürülemez kıyı facialarının asıl nedeninin bu ve buna benzer yatırımların olduğu bilimsel ve teknik gözle bakıldığında daha iyi anlaşılabilmektedir. Facianın durdurulması için mahmuzlar yapıldıysa da, sahillerde erozyon doğuya doğru ilerlemesini sürdürmüş ve sahillerin tamamen yok olmasına neden olmuştur.

SAMÇEP Samsun’umuzu doğal ve kültürel zenginlikleri ve mirası ile daha yaşanabilir bir kent olarak gelecek kuşaklara bırakma sözümüz var. Bu tür hatalı yatırımlara karşı, kent halkımız ile her türlü demokratik ve hukuki mücadelenin içerisinde olacağımızı bir kez daha hatırlatıyoruz.”

BirGün
19.10.2018

Diğer Yazılar