Ordulular zafer kazandı: HES projesi durduruldu

Ordu Korgan’da Keş Deresi’ne yapılması planlanan Balamir hidroelektrik santralı (HES) için bir buçuk yıldır mücadele eden halka, mahkemeden sevindirici karar çıktı. HES, mahkeme kararı ile durduruldu. Ordu 2. İdare Mahkemesi kararında, dava konusu işlemin hukuka aykırılığına dikkat çekerek uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceğini belirtti.

Balamir HES’e karşı yaklaşık bir buçuk yıldır mücadele eden halk, Ordu 2. İdare Mahkemesi’ne açtığı yürütmeyi durdurma davasını kazandı. Bölge halkı tarafından sevinçle karşılanan karar sonrasında aıklama yapan köylülerin avukatı İsmail Topçuoğlu, “Haklı mücadelemiz sonuç vermeye devam ediyor. Ordu 2. İdare Mahkemesi Balamir HES projeleri için verilen ÇED raporunun yürütmesinin durdurulmasına karar vermiştir. Bu kararla artık HES’i yapan şirketin adım atma, çivi çakma imkânı hukuken kalmamıştır. Bundan sonra yapılacak her şey suçtur” dedi.

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül “Balamir HES’in yapılmasını engelleyen halkın deresine sahip çıkma azmi ve kararlılığıydı. Çiftlik ve Çamlı halkının verdiği mücadeleden öğreneceklerimiz var” diye konuştu.

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel mahkemenin yürütmeyi durdurma kararını değerlendirdi. Adıgüzel, yurttaşın direnişinin zaferle sonuçlandığını dile getirdi: “Hem Çiftlik direnişinde hem Çamlı direnişinde oradaydık. Bu direnen halklarımın içinde ve yanında olmanın onurunu yaşıyorum. Keş Deresi artık özgür akacak. Bu tüm Ordu’nun derelerine, Kuzey Ormanları’na da müjdedir. Sıra oralara da gelecek” diye konuştu.

BirGün / 19.08.2021

Diğer Yazılar