Ordu’da belediyenin yapmak istediği taş ocağı için bilirkişi olumsuz rapor verdi

Ordu Ulubey’de belediyenin yapmak istediği taş ocağına karşı açılan dava kapsamında bilirkişi olumsuz yönde görüş bildirdi.

Ordu’nun Ulubey ilçesine bağlı Eymür Mahallesi’nde yapılmak istenen taş ocağına karşı açılan dava kapsamında hazırlanan bilirkişi raporunda olumsuz yönde görüş bildirildi.

Ordu’nun Ulubey ilçesine bağlı Eymür Mahallesi’nde yapılmak istenen taş ocağına karşı açılan dava kapsamında bilirkişi raporu hazırlandı. Raporda, AKP yönetimindeki Altınordu Belediyesi tarafından yapılmak istenen taş ocağının yerinin heyelan bölgesi olduğu belirtildi. Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Yönetim Kurulu, konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Köylülerle açtığımız davanın bilirkişi incelemesinde ÇED dosyasındaki bilgiler çerçevesinde itirazlarımızı yaptık. Öncelikle halkın toprağına, suyuna sahip çıkışları önemliydi. Mahkeme heyeti ve bilirkişi heyeti incelemelerini yaptılar hem derneğimizi ve köylüleri dinlediler hem de Altınordu Belediyesi avukatını. Ruhsat ve ÇED alanını gezerek not aldılar. Hazırladıkları rapor gerekçelerimizi teyit etti. Bilim insanları olarak taş ocağı yapılmak istenen yerin heyelan bölgesi olduğunu, ayrıca halkın su kaynaklarının bu alanda bulunduğunu yerinde tespit ettiler. Raporlarında yer verdiler” denildi.

AYKIRILIKLAR TESPİT EDİLDİ

Açıklamada, raporda yer alan bilgilere de değinilerek, şunlar belirtildi: “Sonuç olarak proje tanıtım dosyasında, taş ocağından çıkarılacak malzemelerin nakliyesi ve ulaşım güzergahı planlamasının yeterli teknik ve bilimsel gereklilikler doğrultusunda hazırlanmadığı mütaala edilmektedir. Raporda ayrıca, ‘dava konusu projenin proje tanıtım dosyasında ifade edildiğini aksine aktif heyelan alanı olan bölgede bulunduğu, hatta ÇED alanının bir bölümünün aktif heyelan alanının içinde kaldığı… jeolojikjeoteknik etüt raporunun dava konusu PTD’de yer almadığı’ vurgulanmaktadır. ‘Bazalt Ocağı Projesi’ için verilen 04.02.2021 tarih ve E.202120 sayılı ‘Çevresel Etki Değerlendirilmesi Gerekli Değildir’ kararının teknik olarak yeterli ve uygun olmadığı görüş ve kanaatindeyiz’ denmektedir. Bilirkişi Raporu ÇED’e aykırılıkları tespit etmiştir. Mahkeme, Bilirkişi Heyetinin görüşlerini de değerlendirerek karar verecek

Evrensel / 11.07.2021

Diğer Yazılar