Mahkemeden HES’e ikinci hayır

 

Ordu’nun Altınordu ilçesi Hürriyet Mahallesi mevkiinde Turnasuyu Irmağı üzerinde yapılmak istenen HES için mahkeme ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdi.

Ordu İdare Mahkemesinde görülen davayla ilgili değerlendirme yapan davacılardan olan Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ertuğrul Gazi Gönül, yapılmak istenen HES’in daha önce de dava açıldığını ve mahkemenin şirketin aleyhine karar verdiğini belirtti.

Turnasuyu Irmağı üzerinde yapılmak istenen HES için verilen ÇED olumlu kararının iptali için 40 kişi davacı oldu. HES’in dava süreciyle ilgili bilgi veren Ertuğrul Gazi Gönül, “Aynı şirketin daha önceki projesine de dava açtık. Yine Ordu İdare Mahkemesi bizi haklı buldu ve HES için verilen ÇED olumlu kararını bozmuştu. Şirket projesinde küçük değişiklik yaparak yeniden ÇED olumlu kararı aldı” diye konuştu.

Gönül değerlendirmesini sürdürerek, “Şirket ısrarla Turnasuyu’na HES yapmak istiyor. Derelerimiz HES’lerle kapatıldı. Yeni projelerle dereler kurutulacak. Yapılan tahribatın zararlarını gelecekte göreceğiz. Derelerimizi rahat bıraksınlar. Dava bitene kadar her hangi bir çalışmanın yapılmaması için ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdi. Buna da seviniyoruz. Mahkemeler uzun zamandır ‘yürütmeyi durdurma’ kararı vermiyordu. Bilirkişi atıyorlardı, mahkeme sürüyordu. Mahkeme süresince de şirketler çalışabiliyordu. Bu nedenle ‘yürütmeyi durdurma’ kararına çok sevindik” dedi.

Ordu İdare Mahkemesi’nin kararının gerekçesinin de önemli olduğunu belirten Gönül, gerekçeyi şöyle açıkladı: “Öte yandan hukuka açıkça aykırı olduğu tespit edilen dava konusu işlemin yürütülmeye devam edilmesi halinde, proje sahibi olan davalı Bakanlık ve projeyi gerçekleştirecek olan şirket tarafından proje faaliyetlerinin (inşaat vb.) devam ettirileceği ve bunun da çevresel ve ekonomik zararlara neden olacağından, uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceği de açıktır.”

Kaynak: Birgün
15.03.2018

Diğer Yazılar