Halk iş makinelerine direndi, sahilin mahvedilmesini durdurdu

Trabzon’un Beşikdüzü İlçesinde DLH Genel Müdürlüğü’nün ihale ettiği sahil dolgu mahmuz ve mendirek çalışmaları için kumsaldan yol geçirilmek istendi, halkın tepkisi üzerine geri adım atıldı.

İhaleyi 27 milyon TL’ye alan yüklenici firma Adacık Mahallesi Yobol Kalesi yanında bulunan sahilden yol yapmak isteyince halkın tepkisi ile karşılaştı. İş makinelerinin Yobol Kalesi yanındaki kumsalda çalışmalara başladığını gören vatandaşlar tepki göstererek yetkili firmanın araçlarını bölgeden çıkartmasını istediler.

YOK EDİLMESİN!

Devleti göreve çağıran vatandaşlar ellerindeki tarım araçları ile birlikte sahilde nöbet tutmaya başladı. Karadeniz sahilinde, SİT alanı statüsündeki bölgenin güzelliğinin yok edilmemesi için iş makinelerine direnen vatandaşlar yetkilileri görev çağırdı. Tepkiler üzerine firmanın çalışmalarına ara verdiği görüldü. Beşikdüzü halkı sahilini korumak için gece-gündüz nöbet tutuyor ve sahil katliamına karşı devletin harekete geçmesini istiyor.

“SAHİLDEN YOLA KARŞIYIZ”

Bölgede mendirek ve mahmuzların yapılacağını belirten yöre sakinlerinden Mustafa Olgun, “Kalenin girişinden başlayarak plaja kadar 3-4 tane mendirek var. Bu mendirek yapılma amacı deniz kenarında kumsal oluşturmak.

Ancak doğayı bozduktan sonra buraya suni plaj yapmanın bir mantığı yok. Bu ihale geçmiş belediye başkanı döneminde yapıldı. Burada tarihi bir kale ve güzel bir kumsal var. Buraya taş doldurarak bir yol yapmak istiyorlar. Neden doğal yapıyı bozarak yapıyorlar.

O noktaya iki ayrı yol iniyor. Neden o yolu kullanmayıp yeni bir yol açmaya çalışıyorlar? Bu yol geçici yol olacakmış, sonrasında yol sökülüp eski haline gelecekmiş, öyle diyorlar. Siz bu doğayı bozduktan sonra bunu eski haline getiremezsiniz” dedi.

Eski Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu döneminde 27 milyon TL’lik Beşikdüzü sahil tahkimat projesi hazırlanmış ve Demiryollar Limanlar ve Hava Meydanları (DLH) tarafından ihale edilmişti. İhaleyi alan yüklenici firma Beşikdüzü’nde sahil dolgu alanı mahmuzlar ve mendirek yapma çalışmalarına başladı.

İŞ MAKİNELERİ GELİR DİYE!

Sahilden yol yapımının engellenmesinin ardından bölgeden çıkartılan iş makinelerinin tekrar geri gelip yol çalışması yapacağını iddia eden yöre sakinleri sahil kenarında nöbet tutuyor. “Karadeniz Bölgesi’nde böyle bir sahil yok. Bu sahil bozulduğunda geri gelmeyecek.

Gelecek nesillerin bu sahillerden mahrum kalacak ” diyen Öznur Oğuz, “Sahil kesiminde 1800 metrekarelik bir dolgu alanı yaptılar. Toplam 9 dönüme tekabül ediyor. Alt tarafında ve diğer taraflarda da T şeklinde dalgakıranlar yapılacak. Bölgenin yerlisiyim, atalardan dedelerden bu yana buradayız. Karadeniz Bölgesi’nde böyle bir sahil yok.

Bu sahil bozulduğunda geri gelmeyecek. Gelecek nesillerimiz bu sahillerden mahrum kalacak. Buraları yapılaşmaya açarsak buraları kaybederiz. Bu sahili kaybetmeyelim. Bunlar parayla yapılıp geri getirilebilecek şeyler değil. İş makineleri tekrar gelir diye burada nöbet tutuyoruz. Devletimizden önlem bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

kuzeyekspres – İnan Kalyoncu
10.05.2021

Diğer Yazılar