Fatsa’ya altın madeni eziyeti

Fındığı, denizi kısacası doğası ile bilinen Fatsa’da bir süredir devam eden altın madeni işleri bölgeyi kurutmaya devam ediyor. Çekilen fotoğraf olayın içler acısı halini ortaya koydu

Yüzbinin üzerindeki nüfusuna rağmen halen Türkiye’nin en şirin yerleşim yerleri içerisinde gösterilen Fatsa‘da, ilçe merkezine 10 dakikalıık mesafede bulunan siyanürlü altın madeni arayışları doğanın canına okuyor

Ağaçlar kurudu, fındık tehlikede!

Bölge halkının birinci geçim kaynağı olarak gösterilen fındık, siyanürlü altın arayışlarının ardından ciddi tehkile altında. Bölge halkı ağaçların ve ekmek parası olan fındıkların kuruduğunu belirtirken bugün çekilen Fatsa fotoğrafı tahribadın en net görüntüsünü ortaya koydu. Eğer bu işkence devam ederse, Fatsa’nın merkezine yakın herhangi bir noktasında yeşillik kalmayacak.

Öte yandan bölgede yaşayan vatandaşlar siyanürün tarım ve çeşitli alanlarda kullanılan suya da zarar verdiğini ifade etti.

Bir süredir inşaatlar nedeniyle Karadeniz’e yakışmayan görüntülerin yer aldığı Fatsa’da bir de altın madeninin faaliyetleri bölgedeki tüm dengeyi bozabilir.

ortadoğu – 3.08.2020

Diğer Yazılar