Doğaya Emek Verenler Kadıköy’de buluştu

Kadıköy Belediyesi’nin çağrısı ile doğaya emek veren 68 demokratik kitle örgütü, sivil toplum kuruluşu, platform ve inisiyatifi Kadıköy Çevre Festivali Selami Çeşme Özgürlük Parkı’nda bir araya geldi.  

4 gün boyunca devam eden Festivale katılanlar, iki ayrı alanda gerçekleşen kent, yaşam, deniz, gıda söyleşilerine katılarak, Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen, doğa mücadelesi veren farkındalık yaratmaya çalışan 68 standı dolaşıp bilgi aldı, sohbet etti ve  görüşlerini paylaştı.

Geçtiğimiz yıl ilk kez “Kentte Ekolojik Yaşam” ana teması ile düzenlenen ve 20 bin kişinin katıldığı festivalin bu yılki teması ise“Marmara Denizi’ndeki kirlilik ve biyolojik çeşitlilik” oldu. Okullara yönelik etkinliklerin yoğunlukta olduğu festivalde, doğayı merkeze alan çok sayıda panel ve söyleşi yer alarak festivale katılanlar doğaya sahip çıkma konusunda bilinçlendirildi.

Her Köşede Renkli Atölye Çalışmaları Yapıldı

Festivalin katılımcıları sadece İstanbul’la sınırlı kalmadı. Bergama’dan Ovacık’a, Munzur’dan Yırca’ya kadar çevre mücadelesinde yer alan pek çok grup festival alanında yerini aldı. Ordu Çevre Derneği, Karadeniz İsyandadır Platformu, Nükleer Karşıtı Platform, Kuzey Ormanları Savunması, Yeryüzü Derneği, ALİKEV Vakfı, , Kadıköy Kent Dayanışması, Bergama Kadın Girişimi, TMMOB gibi pek çok yaşam ve doğa savunucusunun yer aldığı festivalde hemen hemen her stantta atölye düzenlendi. Tohum takası, bez torba yapımı, bisiklet sürüş, ritim atölyesi, karikatür boyama etkinliği, peynir atölyesi gibi her yaştan katılımcı için atölye yer aldı.

Festivalde ayrıca “Karadeniz’in Vahşi Maden Projeleri”.“Mega Projelerin Kuzey Ormanlarına Etkisi”, “Nükleere Santrallere Neden Hayır?” gibi doğaya yönelik saldırıları anlatan söyleşiler gerçekleştirildi.

Ordu Çevre Derneği ve Karadeniz İsyandadır Platformu’nun düzenlediği “Karadeniz’in Vahşi Maden Projeleri” konulu söyleşide Ordu, Artvin ve Giresun örnekleri ile son yıllarda artış gösteren maden projelerine dikkat çekildi.

4.06.2018

Diğer Yazılar