Cerattepe için 40 bin imza mecliste

Yaklaşık 1.5 ay önce Artvin Çevre Platformları tarafından başlatılan imza kampanyası sona erdi.  Toplanan 40 bin imza TBMM’ne teslim edildi. Meclise giden temsilciler CHP Grup toplantısına katıldı. Kılıçdaroğlu’nun konuşma yaptığı salonda “madenci şirket Artvin’i terk et” sloganları atıldı.

İmza teslim törenine CHP Artvin Milletvekili  Uğur Bayraktutan, eski milletvekilleri Yüksel Çorbacıoğlu, Metin Arifağaoğlu, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Avukat Bedrettin Kalın ve Artvin’in Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri katıldı.

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan, yurt genelindeki Artvinliler adına yaklaşık  bir ay önce kentin 25 yıllık sorununa çözüm aramak adına bir imza kampanyası  başlattıklarını söyledi. Cerattepe’de uzun süredir devam eden çevre sorununa dikkati çekmek  için Artvin Çevre Platformu adı altında başlatılan imza kampanyasında 40 bin  kişiye ulaştıklarını belirten Karahan, toplanan imzaları Meclise getirdiklerini  ifade etti.

Nur Neşe Karahan imza teslim töreninde yaptığı konuşmada Artvin’in 325 maden ruhsatı, HES’ler, taş ocakları, Yüksek Gerilim Hatları ve Yeşil Yol Projeleriyle bir bütün halinde parçalandığını dile getirerek, “Biz 25 yıldır Cerattepe Mücadelesi vermekteyiz. Artvin halkı yaşam alanlarını savunmak için bütün hukuki yolları kullanmaya devam ediyor” dedi.

Karahan’ın ardından konuşma yapan Avukat Bedrettin Kalın mücadele döneminde yaşanılan hukuki süreci anlattı.  Artvin’de yaşanan hukuksuzluklara vurgu yaparak, “Devlet Mehmet Cengiz’in şirketini koruyor, Artvin’i koruyacak bir makam yok” dedi.

TBMM Başkanvekili Yaşan Tüzün de dört dönemdir parlamentoda yer  aldığını ve Artvin Cerattepe’de yaşanan sorunları yakından takip ettiğini  aktardı. Artvin’in coğrafi güzelliğinin Türkiye’nin yanı sıra dünyaya  yansıdığını bilen bir siyasetçi olduğunu vurgulayan Tüzün, şunları kaydetti:

“Maalesef geldiğimiz noktada Türkiye’deki yargı sisteminin ne hale  geldiğini hepiniz benden iyi biliyorsunuz. Sizin bu haklı talebinizi TBMM  Başkanlık Divanı üyesi olarak gerekli tüm kurullara ileteceğim. TBMM Başkanımız  yurt dışı ziyaretindedir. Taleplerinizi kendisiyle istişare edeceğim. Sözün  bittiği yerdeyiz aslında. Duygusal noktada neler yaşadığınızı hissedebiliyorum.  300’den fazla maden ocağı, 200’e yakın HES’e total olarak baktığımızda aslında  Artvin değil, Türkiye kaybediyor. Bu noktada söyleyeceğim, hepimiz Artvin’iz,  hepimiz Cerattepe’yiz. Kentin tarihsel ve kültürel doğal özelliğini koruması için  her türlü katkıyı vereceğimden şüpheniz olmasın.

İmzaların tesliminden sonra Artvin temsilcileri CHP grup toplantısına katıldı. Kılıçdaroğlu’nun konuşma yaptığı salonda “madenci şirket Artvin’i terk et” sloganları atıldı.

Anıtkabir Ziyareti

16.01.2018

Diğer Yazılar