Çarşamba’da siyah çelenkli protesto

Samsun’da Çarşamba Ovası’na kurulan biyokütle enerji santralini protesto eden vatandaşlar ve STK temsilcileri, Çarşamba Belediyesi’nin kapısına siyah çelenk bıraktı.

Altıntepe Şirketi’nin çalışma süresi bugün sona erdi. Şirketin maden alanını genişletme girişimlerine izin verilmemesi talebiyle maden bölgesinde basın açıklaması yapıldı.

Çarşamba’da siyah çelenkli protesto Samsun’da Çarşamba Ovası’na kurulan biyokütle enerji santralini protesto eden vatandaşlar ve STK temsilcileri, Çarşamba Belediyesi’nin kapısına siyah çelenk bıraktı

Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde kurulan biyokütle enerji santraline karşı, Çarşamba Belediyesi’nin önünde, bir araya gelen STK temsilcileri ve vatandaşlar, santralin kurulmasına usulsüz ve hukuksuz bir şekilde izin verildiğini belirterek, santralin yerine karşı olduklarını haykırdı. Basın açıklamasının ardından STK temsilcileri ve vatandaşlar, ‘Çarşamba BES ihanettir’ yazılı siyah çelengi Çarşamba Belediyesi’nin kapısına bıraktı.

STK TEMSİLCİLERİ İSYAN ETTİ

Basın açıklamasında konuşan ve santrali kuran şirket yetkililerin kendisine rüşvet teklif ettiğini öne süren Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı,  “Teklifinizi kabul etmedim diye mi beni provokatör ilan ettiniz” ifadelerini kullanırken,  Çarşamba Çevre ve Çiftçiler Eğitim Derneği (ÇARÇED) Sözcüsü Murat Şenel ise, “Toprak Koruma Kanunu ile birlikte vatandaş ovada, 75 metre karaden büyük bina, hatta kümes yapamazken, Çarşamba Belediyesi devasa bir santrale, ‘entegre sanayi tesisi’ adı altında usülsüz, hukuksuz bir izin vermiştir” dedi.

‘TEKLİFİNİZİ KABUL ETMEDİM DİYE Mİ PROVOKATÖRÜM?’

Santralin nitelikli tarım ovasına kurulmasına karşı olduklarının altını çizen Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, “Bu santrali kuranlar, ‘Erdal Avcı provokatör’ diyor. Eğer Erdal Avcı sizin teklif ettiğiniz rüşvetleri kabul etseydi, ‘İki oğlunu kamu kurumuna yerleştirelim, gel bu işten vazgeç’ dediğinizde, ‘Evet’ deseydi, ‘Ayvacık’a bir yatırım mı istiyorsun? Bu şirkete yaptıralım’ dendiğinde elinin tersiyle itmeseydi Erdal Avcı provokatör olmayacaktı. Çarşamba halkı için, torunlarımız için geleceğimiz için bunun adına provokatörlük diyorsanız milyonlarca kez provokatörüm. Sayın Cumhurbaşkanım Allah aşkına duy sesimizi! Siz gece gündüz mücadele veriyorsunuz ama, sizi burada temsil edenler, sizin bu mücadelenizi görmüyor. Yandaş bir şirkete iş takipçiliği yapıyor. Ey Halit Kardeşim sen daha siyasette yenisin. O kurt siyasetçiler seni öne sürerek bu işlemlerin altına imza attırdılar. Hadi açıkla! Size bu baskıyı size kim yaptı?” ifadelerini kullandı.  

‘İZİNSİZ KÜMES BİLE YAPILAMAZKEN…’

Çarşamba Ovası’nda bütün hukuk kuralları hiçe sayılarak biyokütle enerji santralinin kurulduğunu belirten ÇARÇED Sözcüsü Murat Şenel ise, “Ne yazık ki burası, yapılması gereken yatırımların yapılmadığı yer olmuştur. Çarşamba Ovası’nın ihtiyacı drenajdır, sulama tesisleridir. Toprak Koruma Kanunu ile birlikte vatandaş ovada, 75 metre karaden büyük bina, hatta kümes yapamazken, Çarşamba Belediyesi devası bir santrale, entgre sanayi tesisi adı altında usülsüz, hukuksuz bir izin vermiştir. Üstelik bu tesise izin verirken usulsüz bir ruhsat değişikliği yapmış, depo diye izin vermiştir. Biz mahkemeyi açınca da peşinden entegre sanayi tesisi ruhsatı verilmiştir. Ama biz diyoruz ki; “Sen gel Çarşamba halkının başkanı ol. Bu halkla birlikte kamu yararına alacağın kararlarla adını duyur. Bu çevre kirliliğini artıracak tesise Çarşamba halkı olarak dur diyeceğiz. Bu tesilere izin veren herkesten hesap soracağız” şeklinde konuştu.

Haber: Samsun Gazetesi
21.01.2021

Diğer Yazılar