Çarşamba Ovası santral dumanı altında!

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali’nin kabus olmaya başladığını söyledi.

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, Çarşamba’nın Eğercili Mahallesi’nde kurulan biyokütle enerji santralinin faaliyete geçmesiyle, Büyük Ova’nın kabusu yaşamaya başladığını ifade etti. 

BİZE YAZIK DEĞİL Mİ? 

Santralin bacasından çıkan ve Çarşamba Ovası’nın yoğun duman altında kaldığı o anları görüntüleyen bir vatandaş, “Hiç zararı yok. Çevreye hiç zararı yok. Adamların çıkardığı dumana bakar mısın? Sabaha kadar her taraf bembeyaz dumandı. Tarlaların içi is dolu, kokudan durulmuyor. İnsanlara yazık, bize yazık” diyerek serzenişte bulunurken, görüntüleri değerlendiren Özdağ ise, “Çarşamba Ovası’nda organik tarım sona ermiştir. Herşey yerle bir edildi” dedi. 

KİME NE HAYRI VAR?

Santralin kurulmaya başlandığı ilk günden bu yana söyledikleri her şeyin yaşanmaya başlandığını belirten Özdağ, “Hammade depolama sahalarında ayrıştırılan ve yakılmak için 5 santimetre olarak boyutlandırılan ürünlerden çıkan tozlar, tarım arazilerine zarar vermeye başladı. Kuraklık almış başını giderken, sen yeraltından günde bin 500 ton su çekeceksin. Bu bir kabus değil mi? Neden? Oradaki adam yılda 25-30 milyon kazansın diye. Kime ne hayrı var?” diyerek eleştirilerde bulundu.  

EMEKLER YERLE BİR EDİLDİ 

SAMÇEP olarak, sonuna kadar mücadele edeceklerini ifade eden Özdağ, “Santral, denize yakın bir bir nokta ve rüzgarın yönü denizden karaya olduğu zaman Yeşilırmak’ın ova tarafı ve Samsun’un içme suyunun karşılandığı Çakmak Barajı tamamen risk altında. Organik tarım yapanların da, artık bugünden itibaren organik tarım işleri yalan olmuştur. Yıllardır emek verilen her şey yerle bir edildi. Sonuçta bu santrale sahip çıkan biyokütle desteği veren bir iktidar var. Bunun siyasi sorumlarının da cezalandırılması gerekiyor” şeklinde konuştu. 

samsungazetesi/ 4.01.2021

Diğer Yazılar