Akkuyu Nükleer Santrali’nin İncelenmesi İçin Danıştaya Başvuru Yapıldı

Akkuyu Nükleer Santrali’nin saha zemininin tespiti için keşif ve bilirkişi incelemesi talebiyle Danıştaya başvuru yapıldı.

Akkuyu Nükleer Santrali’nin saha zemininin tespiti için keşif ve bilirkişi incelemesi ile santral inşaatında çalışan işçilerin sağlık durumları için Danıştaya başvuru yapıldı. Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri Gönüllü Avukatı İsmail Hakkı Atal, santral sahasının aktif Kuzey Anadolu Ecemiş fay hattı uzantısında bulunduğunu ve bölgedeki deprem riskinin yüksek olduğunu söyledi. Atal, sahanın zeminin karstik boşluklar barındıran kireçtaşı niteliğinde olduğunu, deprem olmadan zeminin iki kez çatladığını ve büyük bir depremde santral için tehdit olduğunu ve inşaatın durdurulması gerektiğini söyledi. Santralin üretim lisansının iptali için açtıkları davanın Ankara 12’nci İdare Mahkemesince keşif ve bilirkişi incelemesi yapmadan reddedildiğini hatırlatan Atal, kararı taşıdıkları Ankara Bölge İdare Mahkemesinin de taleplerini reddettiğini söyledi.

“KANUN UYGULANMADI”

29 Mayıs’ta Danıştaya temyiz başvurusuyla saha zeminin altının boş olduğunun tespiti için keşif ve bilirkişi incelemesini talep ettiklerini dile getiren Atal, “Danıştaya 29 Mayıs’ta sunduğumuz dilekçeyle, Ankara 12’nci İdare Mahkemesinin, İdari Yargılama Usulü Kanununa aykırı olarak keşif ve bilirkişi incelemesi yapmadan, kanun hükümlerini uygulamadan bitirdiği yargılamadaki bu eksikliğin giderilmesini talep ediyoruz. Keşif ve bilirkişi incelemesi talebimiz; zemin betonu çatlayan Akkuyu sahası zemininin nükleer bir facia yaşanmasına neden olabileceğinin tespiti ve koronavirüs salgını sırasından inşaatı devam eden Akkuyu nükleerdeki işçilerin sağlık durumunun tespitine yöneliktir” dedi.

“PROJEDEN VAZGEÇİLSİN”

Danıştay 14’üncü Dairesi de naip hakim vasıtasıyla Temmuz 2016 ve Aralık 2016’da yapılan keşiflerde zemin etüdü yapılmadığını aktaran Atal, zeminin nükleer santral yapmaya uygun bir zemin olup olmadığı anlaşılamadan keşif ve bilirkişi incelemesinin sonlandırıldığını anımsattı. “Türkiye’nin Akkuyu Nükleer Santralinden üretilecek elektriğe ihtiyacı da yok” diyen Atal, Akkuyu projesinin zemininin altının boş olduğu Danıştay tarafından keşif ve bilirkişi incelemesi yapılarak, bu projeden vazgeçilmesini istedi.

Evrensel
1.06.2020

Diğer Yazılar