Yusufeli’de 15 muhtar ve köylüler HES’lere karşı eylem yaptı

Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Demirdöven ve Yaylalar köylerinde yapılması planlanan HES projelerinin Artvin İl Genel Meclisinde onaylanması muhtarlar ve köylüler tarafından protesto edildi.

Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Demirdöven ve Yaylalar köylerinde yapılması planlanan HES projelerinin Artvin İl Genel Meclisi İmar Komisyonunda onaylanması kentte protesto edildi. Aralarında Demirdöven, Yaylalar ve Kılıçkaya köyü muhtarlarının da bulunduğu 15 köyün muhtarı ve çok sayıda köylü, Yusufeli ilçe merkezindeki Şehit Cantürk Kasap Parkı’nda bir araya gelerek karara tepki gösterdi.

“YARGI KARARLARI BEKLENMEDEN DOĞA TAHRİP EDİLECEK”

Eylemde yapılan basın açıklamasında “Yusufeli halkının elinde kalan birkaç küçük deresi de alınmak isteniyor” denildi.

Koruma altındaki Barhal Vadisi’nin sonunu getirecek Damla HES’lerin imar planlarının 16 Kasım’da AKP ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla onaylandığı hatırlatılan açıklamada, şirketin izinlerini tamamlamaya çalışıyor olmasına rağmen 8 ay önce şahıslara ve hazineye ait arazilere izinsiz konduğu vurgulandı.

“Şirket, kanunsuz ve izinsiz şekilde başladığı çalışma izinlerini yeni yeni tamamlıyor” denilen açıklamada Rize İdare Mahkemesinde bulunan dava neticesinde bu projenin iptal edilmesinin söz konusu olduğu belirtildi.

Açıklamanın devmaında “Yürütmeyi durdurma kararı olmadığı için şirket çalışmalara başlamak için hazırlık yapmakta. Davanın ne zaman sonuçlanacağı belli olmadığından bu süre zarfında doğaya geriye dönüşü olmayan tahribatlar yapılacaktır. Bu akıbet diğer vadileri ve diğer dereleri de bekliyor. Bıçakçılar Vadisi, Kılıçkaya Deresi ve sonrasında diğer dereleri aynı akıbet bekliyor” denildi.

Evrensel/ Gençağa KARAFAZLI
25.11.2020

Diğer Yazılar