Üstü Kurul Kalesi altı taş ocağı

Ordu’da Kurul Kalesi’nin eteğinde bulunan taş ocağının zararları hakkında Ordu Çevre Derneği tarafından bir etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe yaşam savunucuları ve mahallelerden çok sayıda vatandaş katılırken, Tahıl Pazarı Meydanı’nda yarın 12.15’te basın açıklaması yapılması kararlaştırıldı. Etkinlikte söz alan Ordu Çevre Derneği Başkanı Gül Ersan, “Kurul Kayalıklarının eteklerinde yıllardır faaliyet gösteren taş ocağı, Kurul Kalesi’ne verdiği zarar dışında çevresindeki mahallelerde yaşayanlara da zarar veriyor.” dedi. “Bugün burada yaptığımız toplantıda saptadığımız sorunlar toz, gürültü, sarsıntı, görüntü kirliliği.” diyen  Ersan, “Ama herkesin özellikle vurguladığı zarar; doğa katliamı. Burada hem doğa, hem tarih, hem kültür katlediliyor. Bu katliamı durdurmak herkesin görevi.” ifadelerini kullandı. 

‘TAŞ OCAĞI ÜRETİCİYE BÜYÜK ZARAR VERDİ’

Tüm Köy Sen Ordu Şubesi Başkanı Zekayi Sağra taş ocağının üreticilere de büyük zarar verdiğini söyledi. Sağra, “Taş ocağının tozları bitkilerin üzerini kaplayarak verimin azalmasına neden oluyor. Taş ocağı ve işletmesinin yakınında kivi ve fındık bahçeleri, sera ve tavuk çiftliği bulunuyor. Tümü taş ocağının tozundan etkileniyor. Hem Kurul Kalesi’ne hem de tarıma zararları nedeniyle taş ocağı bir an önce kapatılmalıdır.” dedi. 

MAHALLEYİ TERK ETMEK ZORUNDA KALACAĞIZ

Etkinlikte konuşan vatandaşlardan Adile Yılmaz da “Mahalleyi terk etmek zorunda kalacağız. Kırma-eleme tesisi evimizin dibinde. Tozlar ürün azalmasına neden oluyor. Ayrıca bahçemizde toprak kayması oldu. Balkona, dışarı çıkamıyoruz, nefes alamıyoruz. Toz sağlığımızı tehdit ediyor. Makine gürültüsü sinirlerimizi bozdu. Hem tarihi değerimiz yok ediliyor hem de bizim sağlığımız tehdit altında. Kurul Kalesi’ne de verilen zarar kabul edilemez. Tarihi, değerimiz korunmalı.” dedi

Haber: Evrensel
02.04.2018

Diğer Yazılar