‘Taşocakları başımızın belası’

Artvin Şavşat’taki Çağlayan Vadisi içinde açılması düşünülen Taş Ocağı” projesine karşı yöre halkının açtığı dava sonucunda bilirkişi keşfi yapıldı. Keşif heyeti alanı gezerek davanın avukatı Av. Bedretttin Kalın ve Çağlayan vadisi ile havza içinde yaşayan köylüleri dinledi.

Keşif heyetin söz konusu alandan ayrıldıktan sonra Yağlı Köyü sakinlerinden Mahmut Yaşar köylerinde doğaya zarar verecek proje istemediklerini dile getirdi. Yaşar, Vadi köyleri adına yaptığı açıklamada, davayı Oba, Tepebaşı, Demirci, Yağlı, Maden, Çağlayan ve Dereiçi köyleri olarak açtıklarını ifade etti. Yaşar, “Talan projeleri, taş ocakları, HES’ler başımıza bela oldu” dedi.

Yapılmak istenen projenin, ÇED’de belirtildiği gibi ‘yöre halkının yararına’ olmadığını vurgulayan Yaşar, “Tam tersine, botanik bahçesine benzer saklı cennet olma özelliğiyle bu proje alanı ve çevresinin, geri dönüşü olmayacak doğa tahribatına ve telafisi mümkün olmayacak çevresel zararlara uğrayacağını ön görüyor ve düşünüyoruz” dedi. Bu projenin vadideki tüm köylerin, ekili dikili alanların, çayır ve otlakların, tarım ve hayvancılığın, doğal bitki örtünün, ve yaban hayatı da dâhil olmak üzere tüm canlıların, kısaca sosyolojik dokunun tüm kültürel yaşamın eko sistemiyle birlikte ölümü, öldürülmesi anlamına gelmekte olduğunu dile getirdi.

Haber: Dilan Şahinbaş/BirGün
4.05.2018

 

Diğer Yazılar