Sinop NKP, ÇED aldatmacasının sonlandırılmasını istedi

Sinop NKP, İnceburun’da yapılmak istenen nükleer santralin ÇED dosyasının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulduğuna ilişkin haberlere tepki gösterdi, bu santrali kurdurtmayacaklarını belirtti

Sinop Nükleer Karşıtı Platform (NKP), İnceburun Yarımadası’nda yapımı planlanan nükleer santral için “ÇED Proje Tanıtım Dosyası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunuldu” şeklindeki haberler üzerine bir açıklama yayımladı.

Nükleer endüstri sektöründe uygunsuzluk haberleriyle başta kendi ülkesinde olmak üzere bir süredir skandallara imza atan Fransız Areva şirketinin kurmak istediği ATMEA-1 tipi reaktörün dünyada hiçbir ülkede kurulmadığını, projenin denenmemiş olması sorunken belirsiz ortaklarla daha da büyük bir soruna dönüştüğünü belirten NKP, ortaya atılan haberlerin algı operasyonun dönüştüğünü ve halkı kandırdığını kaydetti.

“Nükleer teknolojilerin sahipleri olan ülkeler kendi ülkelerinde neden nükleer santral siparişi vermezler? Benim ülkemin yönetenleri bunu kendilerine sordular mı?” sorularını soran Sinop NKP, nükleer santraller ve termik santrallerle ülkenin güzelliklerinin kirletilmesine izin vermeyeceklerini, ne olursa olsun bu teknolojiyi Sinop’a kurdurtmayacaklarını söyledi.

Kaynak:Sendika.Org/ Sinop

Diğer Yazılar