Şeker Kanyonuna HES Tehdidi

Doğa cenneti Karabük Yenice’de Şeker Kanyonu üzerine Hidroelektrik Santral (HES) kurulması yeniden gündemde.

1999 yılında Avrupa’nın biyolojik çeşitlilik açısından en değerli ve acil korunması gereken 100 orman alanı arasına alınan, Türkiye’nin en büyük blok ormanlarına sahip Yenice’de yer alan Şeker Kanyonu’na HES projesi İl Genel Meclisinde onaylandı.

İlk olarak 2010 yılında gündeme gelen ve tepkiler yüzünden gerçekleştirilemeyen proje 2013 yılında tekrar gündeme gelmiş dönemin Belediye Başkanı ve Milletvekili tarafından desteklenmemiş, bazı eksiklikler nedeniyle rafa kalkmıştı. 5 Şubat 2018 tarihinde İl Genel Meclisinde yapılan toplantıda Şeker Kanyonu HES projesi için 12 kurum onayı ile ÇED raporu alındığı ve ardından Mecliste yapılan oylamada 3 hayır oyuna karşı 12 evet oyu ile HES projesine izin verildiği ortaya çıktı.

Yenice’nin turizme açılan kapısı konumunda olan ve doğa tutkunlarının vazgeçilmez yerlerinden biri olan Şeker kanyonuna HES projesi yapılması tamamen katliamdan öte bir şey olmadığını belirten Yenice platform üyeleri , Bu projenin buraya yapılması demek Yenice doğasının kalbine neşter vurmak demektir. Özellikle orman zenginliği ile turizme renk katan ve bu yönde önemli gelişmeler sağlanan Yenice’ye bu projenin yapılmaması içen her türlü girişimi yapacağız diye bilgi verdi.

AK Parti grubundan 3 ismin HAYIR oyu verdiği, 2 ismin oylamaya katılmadığı, AK Parti, MHP ve CHP gruplarından toplam 12 ismin ise EVET dediği HES projesi için Yenice’den olduğu kadar kent genelinden de ciddi tepkiler gelmeye devam ediyor.  

 

                                                                                                                                  

8.02.2018

 

Diğer Yazılar