Rize’nin Gito yaylasında kaçak işletilen ve kadınlar tarafından yakılan kafe yeniden açıldı

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi Gito Yaylası’nda, yaylacıların ortak olarak kullandığı mera alanına ticari amaçlı kurulup satış yapılması nedeniyle geçtiğimiz ay yaylacılar tarafından ateşe verilen çadır yeniden açıldı.

 

Otlak alanlara kurulan ve satış yapılan çadır nedeniyle hayvanlarını otlatamadıklarını ifade eden kadınların 6 Ağustos tarihinde benzin dökerek yaktığı çadır 21 Ağustos tarihinde yeniden açılarak hizmete girdi.

Kaçak açılan işletme ile ilgili olarak yaylacıların daha önceden Kaymakamlığa başvurduğu ve Kaymakamlığın “Hasan Fehmi Toroslu’ya ait olduğu anlaşılan ticari amaçlı çadır hakkında Çamlıhemşin İlçe Jandarma Komutanlığınca hakkı olmayan yere tecavüzden cezai işlem uygulandığı ve savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu” dair yazının taraflara iletildiği öğrenildi. Verilen para cezası ve suç duyurusuna rağmen işletmeye devam edilen çadır kadınlar tarafından yakılmasının üzerinden 1 ay bile geçmeden yeniden işletmeye açıldı.

Yeniden işletilmeye açılan çadırla ilgili olarak gerek Kaymakamlığın gerek ise Jandarmanın herhangi bir işlem yapmaması yaylacılar tarafından tepki ile karşılandı. Yaylacılar kanunların uygulanarak mera alanlarındaki kaçak işletmelerin biran önce kaldırılmasını istiyor.

Haber:Karadeniz İsyandadır
17.09.2018

İlgili Haber :

Rize’de yaylada mera işgal kavgası çıktı, çadır ateşe verildi

Diğer Yazılar