Rize’nin doğası EMİTT fuarında pazarlandı

İstanbul’da düzenlenen ve Dünya’nın 5. Büyük turizm fuarı olan EMITT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarında Rize Kaçkar dağlarında planlanan kayak tesisi tanıtıldı. Rize Valisi Bektaş projenin ihale süreci ile ilgili olarak “bu kadar büyük bir projeye alıcı bulunabilir mi diye tereddütler akla geliyor fakat bize bugüne kadar ifade edilen, 5-6 seçenekle bu işin alıcısı olduğu yönünde. Kesin olup olmadıklarını ancak ihaleye çıkıldığında, teminatlar yatırıldığında, sözleşmelere imzalar atıldığında anlayacağız” dedi

Rize’nin Kaçkar Dağları’nda yapılması planlanan 37 kilometre hat uzunluğundaki kayak tesisi projesini fuarda bizzat tanıtan Rize Valisi Erdoğan Bektaş, 100 milyon Euro’ya mal olacak projenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayından sonra ihaleye çıkarılacağını açıkladı.

‘YAP İŞLET DEVRET MODELİ İLE YAPILACAK’

Projenin Kaçkar Dağları’nın kendilerine sunduğu imkanların değerlendirilmesinin ürünü olduğunu ifade eden Vali Bektaş, şunları dedi; “Proje şekillendi, ihale için meclisten yetkiyi aldık, ilgili mekanik tesis üreten firmaların da onayından geçtik. Projeyi yüksek ihtimalle yap-işlet-devret modeli ile vermek istiyoruz. Bu modelle bu kadar büyük bir projeye alıcı bulunabilir mi diye tereddütler akla geliyor fakat bize bugüne kadar ifade edilen, 5-6 seçenekle bu işin alıcısı olduğu yönünde. Kesin olup olmadıklarını ancak ihaleye çıkıldığında, teminatlar yatırıldığında, sözleşmelere imzalar atıldığında anlayacağız”

Ayder Yaylası ve Uzungöl’ün Doğu Karadeniz’in iki önemli destinasyon merkezi olduğuna dikkat çeken Vali Bektaş, Daha çok yazın turist çeken bu bölgeye biz yatırımlarımız ile daha geniş zamanlara yaymayı hedefliyoruz. 600-700 bin turistin konaklayabileceği bir altyapımız var. Sıfırdan böyle bir projeye başladığınız zaman altyapı ve üstyapıyı oluşturmuş olmanız gerekiyor. Bizim üstyapımız kışın tamamen boş. Biz mevcut proje ile bu üstyapıyı kışında doldurmak istiyoruz. Uzun yıllardın Rize’nin hayali olan bir projeyi şekillendirme imkanı bulduğumuzu düşünüyorum ifadelerini kullandı.

Rize ili, Çamlıhemşin ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve  51.500 hektar alanı kaplayan Kaçkar Dağları; 1994 yılında milli park ilan edildi. Kuzey Anadolu Dağları’nın doğudaki bölümünü oluşturuyor. Dört bin metreye yaklaşan zirvesi ile Karadeniz bölgesinin en yüksek dağlarıdır.  Karadeniz’in kalbi konumundaki bu bölge  Yeşil Yol , turizm merkezleri, kayak tesisi projeleri ile kitle turizmine açılmak istenmektedir. Bu projeler bölge ekosistemine büyük zarar verecek yıkım projeleridir.

31.01.2018

Diğer Yazılar