Pilarget köyünde HES’e karşı halk toplantısı: Bölgemizde HES istemiyoruz

Arhavi’nin Üçırmak ve Pilarget bölgesindeki üçüncüsü yapılacak olan hidroelektrik santralin iptali için Pilarget köyünde halk toplantısı yapıldı. Toplantıda “Bölgemizde HES istemiyoruz” denildi.

Artvin’nin Arhavi ilçesinin Pilarget Köyü’nde üçüncüsü yapılacak HES’in iptali için Pilarget Doğa ve Yaşam Derneğinin çağrısı köy okulunun önündeki açık alanda halk toplantısı yapıldı. “Haydi Arhavi, haydi doğa dostları” sloganıyla yapılan çağrı üzerine toplantıya birçok siyasi parti ve Arhavililer ve köy halkı katıldı.

Halk toplantısında yapılan konuşmalarda HES’in yapılmaması ve iptali istendi.

Toplantıda Artvin Belediye Meclisi oylamasında göz yaşlarına boğulan AKP Artvin Arhavi İl Encümeni Hüseyin Uzunhasanoğlu bir konuşma yaptı. Konuşmasında Cumhurbaşkanına seslenen Uzunhasanoğlu; “Sayın başkanımız, sizin adınızı kullanarak birçok kişi aleyhte işler yapıyor. Ben HES’in yapılmaması gerektiği konusunda il başkanımızı da aradım diğer yerlere de haber verdim ancak benim söylediklerimi sizlere iletmemişler. Ben size buradan sesleniyorum, sizin yetkinizi kullanmak isteyen insanlar var, adınızı kullanan insanlar var, il başkanımıza ve valimize ilettim, buradan da size iletiyorum, bu insanların mağdur olmaması için bu projeyi durdurmanızı istiyorum. Bu köylülerin çoğu AKP ye oy vermiş köylülerdir bunları cezalandırıyoruz biz. Eğer bu HES yapılırsa ben il genel meclis üyeliğimden istifa edeceğimi buradan söylüyorum” dedi.

Halk toplantısında söz alan Artvin CHP eski Milletvekili Yüksel Çorbacıoğlu ise HES yapılması düşünülen alanda suyun HES için uygun çoğunlukta bulunmadığını belirterek, oylamaların yasal bir süreç içinde yapılmadığını bundan sonra yapılacak olan oylamalarda HES’in yapılmaması yönünde kararı çıkacağını dile getirdi.

Pilarget Doğa Yaşam Derneği Başkan Yardımcısı Teyfık Kuruoğlu ise “Kimse derelerimize elini süremez. Atalarımızın kemikleri sızlar, siyasete girmiyoruz, AKP de CHP de MHP de bizim, bizim deremize kimse elini sürmeyecek dedi” diye konuştu.

“BİR AVUÇ SERMAYE ADINA, BİZİM YAŞAM ALANLARIMIZA DOKUNMAYIN”

Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Ş. Çervatoğlu da, var olan hidroelektrik santrallerinin tam kapasite çalışmadığına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Tıpkı ÇAYKUR gibi, ÇAYKUR’un da halkı özel sektöre mahkum ettiği gibi. HES istemiyoruz, rüzgar enerjisini istemiyoruz, güneş enerjisini istemiyoruz, jeotermal santrallerini istemiyoruz. Neden? Kömür mü istiyoruz? Hayır, yaşam alanlarımıza dokunuyorsanız hayır, biz yaşamak istiyoruz, Fındıklı’dan geldik Hopa’dan gelenler var burada ne işiniz var, yukarıda yaylalarımız birleşiyor, bizim atalarımız o yaylalarda aynı peyniri yaptılar aynı evde yattılar hayatı paylaştılar. Biz bu coğrafyada karnımızı doyurduk, suyumuzu içtik, bizi rahatsız etmeyin. Bir avuç sermaye adına, bizim yaşam alanlarımıza dokunmayın yine yaşamımızı sürdürürüz.”

Artvin Belediye Meclisinde HES oylamasına sağlık sorunları nedeniyle katılamayan CHP Meclis Üyesi Adem Pişmişoğlu ise “Son bir saatte haberimiz oldu. Günler öncesinden belli olan toplantılar bu sefer hiçbir şekilde haber verilmeden toplantıya 1 saat kala bize haber verildi. Ben hastanedeydim, diğer 2 arkadaşın da mazeretleri vardı” dedi.

Bu sözler üzerine konuşan Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği Başkan Yardımcısı Teyfık Kuruoğlu ise bu sözlerin gerçek dışı olduğunu, projenin planlı ve anlaşmalı bir şekilde yapıldığını iddia etti. Konuşmalardan toplantı müzik etkinliği ile sona erdi. 

02.08.2020
Evrensel

Diğer Yazılar