Ordu’nun Gölköy ilçesinde yapılması planlanan bazalt ocağı davasını halk kazandı

Ordu’nun Gölköy ilçesinde yapılması planlanan bazalt ocağı ve kırma eleme tesisi projesine verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararı bozuldu.

Ordu’nun Gölköy ilçesi, Yuvapınar Mahallesi mevkiinde özel bir şirket tarafından yapılması planlanan patlatmalı bazalt ocağı ve kırma eleme tesisi projesine Valilik, “ÇED gerekli değildir” kararı vermişti. Bu kararın iptal edilmesi için yöre halkından 19 kişi davacı olmuş ve iki yıl önce Ordu İdare Mahkemesinde davalarını açmışlardı. Mahkeme davacıları haklı buldu ve ÇED Gerekli Değildir kararının iptaline karar verdi.

Ordu Çevre Derneğinin (ORÇEV) yöre halkına destek verdiği davada karara gerekçe olarak, kurulması planlanan taş ocağının çevre ve insan sağlığı yönünden proje tanıtım dosyasında alınacağı belirtilen önlemlerin bilimsel açıdan eksik olduğu gösterildi. Ayrıca proje alanının içinde bulunan su kaynaklarının patlatma ve kırıcı makine kullanımı sonucunda olumsuz etkileneceği, açılacak ocağın alt katmanlarında bulunan yerleşim yerleri için bu durumun içme ve özellikle kullanma suyunda sorun oluşturacağı belirtildi.

Karar yöre halkı ve yaşam alanı savunucuları tarafından memnuniyetle karşılandı.

Kaynak:Evrensel
09.02.2018

Diğer Yazılar