Ordu’da köylüler HES şirketinin çalışmasını durdurdu

Fotoğraf: Coşkun Özbucak

Ordu’da Balamir HES için yapılmak istenen altyapı çalışmaları, izinsiz olduğu gerekçesiyle köylüler tarafından durduruldu.

Ordu’da, Balamir HES için yapılmak istenen altyapı çalışmalarının izinsiz olduğunu belirten vatandaşlar jandarma çağırdı. Tutulan tutanakla çalışma durduruldu.

Yöre halkı, Balamir HES lehine imar değişikliğine itiraz haklarını kullanmak üzer dün Çiftlik Mahallesi’nde bir değerlendirme toplantısı yaptı. Toplantı sırasında bir köylünün, “Biz burada toplantı yaparken şirket çalışmalarını sürdürüyor” uyarısıyla dere yatağına giden vatandaşlar jandarma çağırdı. Jandarmaya ruhsatlarının olduğunu söyleyen şirket çalışanları herhangi bir belge gösteremedi. ORÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak’ın jandarmaya, “Burada belge beklemeye gerek yok, zaten izinleri de yok. Gördüklerinizle ilgili tutanak tutun yeter. Ayrıca çalışma araçları buradan çıkarılmalı” uyarısı üzerine tutanak tutuldu.

ÇALIŞMA DURDURULDUKTAN SONRA TOPLANTI DEVAM ETTİ

Şirkete ait araçların dere yatağından çıkarılmasını isteyen vatandaşlar, araçların da dere yatağından çıkarılmasından sonra toplantıya devam etti.

Toplantıda “Balamir Hidroelektrik Enerji Santrali” imar planı değişikliği projesi Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde askıya çıkarılması nedeniyle itiraz dilekçesi verilmesine karar verildi. Ayrıca çevre köylerden ve İstanbul’da yaşayan ve arazisi olanlardan da dilekçe toplanacak.

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, Yönetim Kurulu Üyesi ve Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Coşkun Özbucak, Osman Güvenalp ve Turgay Pekgöz’ün destek amaçlı katıldığı toplantıya Çiftlik Mahalle Muhtarı Gülefendi Atiklik, Çiftlik belde iken belediye başkanlığı yapan Ali Kut ve Mustafa Talı ile mahalleliler katıldı.

“İMAR DEĞİŞİKLİĞİNE İZİN VERMEYELİM”

Toplantıda HES süreci hakkında bilgi veren Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “Balamir HES için süreç devam ediyor. ÇED için eksikliklerini gidermeye çalışıyorlar. Bu nedenle de imar değişikliği istediler. İtiraz hakkınızı kullanacağız. Eğer itiraz kabul edilmezse dava açma aşaması başlayacak. Sizler HES istemiyorsanız bizler sizin yanınızdayız. Ülkenin enerjiye gereksinimi yok. Şu an TÜİK verilerine göre 91 bin MW kurulum gücümüz var ancak bunun yarısı üretilip tüketiliyor. Yani yeni enerji yatırımlarına gerek yok. Bu nedenle imar değişikliğine izin verilmemeli” dedi.

Osman Güvenalp avukatları aracılığıyla Savcılığa ve Kaymakamlığa suç duyuru yapılması gerektiğini söyledi.

ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül de, “Süreç yeni başladı, şirketin yasadışı çalışmalarına izin verilmemeli. Dilekçeleri çoğaltıp bir an önce Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne ulaştırılmalı. Ayrıca jandarmanın tutanağı da iletilmeli” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZ IRMAĞI HAYAL ETMESİN, GERÇEĞİNİ GÖRSÜN”

Ali Kut – Eski Belediye Başkanı: Korgan’da içinden dere geçen yalnızca Çiftlik Mahallesi var. Belediye başkanlığım döneminde 9-10 yıl önce yine gelmişlerdi. Reddetmiştim. Şimdi yine geldiler. Çevreye büyük zarar verecekler. Korgan’ın kanalizasyonu da bu dereye akıyor. Su azaldığında kokudan duramayız. Deremiz kirleniyor. Peynir fabrikası da sularını bu dereye boşaltıyor. Karşıyız, izin vermeyeceğiz.

Aykut Topçuoğlu: “Çocuklarımıza ırmaktan söz edince hayal etmelerini değil, görmelerini istiyorum. HES, Korgan halkının bu hayalini elinden alacak. Ülke olarak şu an yeni elektrik tesislerine ihtiyacımız yok. Bu tür projeler tamamen israftır.”

Dündar Talı: “Şirket için Çamlı Mahallesi’ndeki okul, işçilere tahsis edilecekmiş. Okul, depreme dayanıklı değil diye boşaltıldı. Çocuklara kapatılan yer, şirkete nasıl veriliyor? Çiftlik halkı olarak facebook sayfalarımızda istemediğimizi paylaşıyoruz. HES’in yapılmaması için bir araya geldik. Muhtarımız, eski belediye başkanlarımız ve halk olarak birlikteyiz. Jandarmaya tutanağı tutturduk, mücadelemiz sürecek. Diğer mahalle halkını da yanımızda görmek istiyoruz.”

Esnaf Ali Güney: “Dilekçeleri toplayıp topluca vereceğiz. Başka doğal kaynağımız yok. Bize yaşam veriyor. Topraklarımıza, su kaynaklarımıza sahip çıkacağız.”

Gökhan Güney: “Irmağın hemen yanında oturuyorum. Deremize sahip çıkmak zorundayız. Çocuklarımıza miras bırakacağız. HES yapıldığında vereceği zararları biliyoruz” 

Evrensel – 22.06.2020

Diğer Yazılar