Ordu Halkı Makinelere Karşı

Ordu’da halk HES inşaatına karşı iş makinelerini bir kez daha durdurdu. Bölge halkının yürütmenin durdurulması talebiyle yaptığı başvuruda sonuç bekleniyor.

Ordu’nun Korgan ilçesine bağlı Çiftlik mahallesinde yapılmak istenen Balamir hidroelektrik santralı’na (HES) karşı başlatılan mücadele aylardır sürüyor.

İş makinelerinin düh sabah saatlerinde bölgeye getirilmesi üzerine bölge halkı yeniden harekete geçti. Çiftlik halkı, makinelerin önüne geçerek çalışmasını durdurdu. Bunun üzerine iş makineleri bölgeden çıkarıldı.

Avukat İsmail Topçuoğlu, Çiftlik halkının 12 Temmuz’da Ordu İdare Mahkemesinde yürütmenin durdurulması ve HES projesinin iptali için dava açtığını söyledi. Topçuoğlu, “Mahkeme heyeti davalı kurumun davaya karşı bütün savunma ve belgelerini sunması için süre verdi. Bu süre sonunda yürütmenin durdurulması talebini değerlendirip karar verecek” dedi.

MÜCADELE SÜRECEK

HES şirketinin mahkeme sonucunu beklemeden dün sabah yeniden Çiftlik’te dereye çalışmaya gittiğini belirten Topçuoğlu şunları söyledi:

“Deredeki çalışmaları duyan halkı süratle olay yerine gitmiş ve çalışmaları durdurmuştur. Bu sırada şirketin saha şefi olarak bilinen Gökhan isimli bir şahıs, taş atarak Adem Güney isimli arkadaşımızı burnundan yaralamıştır. Adem Güney hastanede tedavisini yaptırıp rapor aldıktan sonra şüpheli saldırgan hakkında şikayette bulunacaktır. Yasa tanımaz HES şirketi vatandaşa saldırarak halkı provoke etmeye çalışmışsa da halk metanetini korumuştur. Sonuç olarak HES şirketi bir kez daha olay yerinden çıkmak zorunda kalmıştır. Halk bütün hukuki ve demokratik haklarını kullanmaya devam edecektir.”

Birgün -08.09.2020

Diğer Yazılar