Ordu Çevre Derneği: “Zehirleniyoruz, çöp tesisi ÇED’e uygun değil”

Ordu Çevre Derneği, İlküvez’de yapılmak istenen katı atık tesisinde ÇED raporuna uyulmadığı için Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüne suç duyurusunda bulundu.

Ordu Çaybaşı İlçesi İlküvez Mahallesi’nde Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan katı atık tesisinde Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna uyulmadığı için Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüne suç duyurusu yapıldı.

İlküvez’de toplanan 366 imzalı dilekçe teslim edilmeden Müdürlük önünde yapılan basın açıklamasında çöp alanının kapatılması bir kez daha vurgulandı. Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül “Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Çaybaşı İlçesi Göksu Mahallesi, Yoğunluk–Akpınar yol ayrımında bulunan Çaybaşı katı atık bertaraf tesisinde yaşanan ve çevreye zarar veren gelişmeler sonucunda, ÇED Raporunu inceledik, raporda yazılı olmasına rağmen uyulmayan kurallar ile yapılmamış hususları tespit ettik” dedi.

“KURALSIZ ÇALIŞILIYOR”

ORÇEV Başkanı Gönül, “Öncelikle belirtelim ki; yapım süresi öncesince ÇED gerekli değildir kararına ilişkin açılan davadaki bilirkişi heyetinin uyarılarına dikkat edilmemiş. ‘Çaybaşı’ında planlanan düzenli depolama tesislerinde Ünye, İkizce, Çaybaşı ve Akkuş ilçelerinin dışında Ordu Büyükşehir Belediyesinin tamamının atıkları (Ünye mekanik ayırma tesisinde ayrılan düzenli depolama depolanacak bakiye atıklar ile biyo-kurutmaya gidecek organik atıklar) gelecektir’ denilmesine rağmen, Ünye mekanik ayırma tesisine gitmeden, toplanan çöpler buraya getirilmiştir. Fatsa ve Perşembe çöp alanları iptal edilmiş ve çöpleri doğrudan bu alana getirilmiştir. Kirli sular kaynak sularımızı ve ormanı etkilemiştir. ‘Tekerlek yıkama atık suları dengeleme tankına gönderilecektir’ denmesine rağmen, bu kural hiç uygulanmamıştır” dedi.

“KARARLIYIZ, ÇÖP İSTEMİYORUZ”

“İlküvez halkı, sularının, topraklarının, havalarının kirlenmesini istemiyor” diyen Gönül, “Buradan bir kez daha vurguluyoruz. İnsanınız, çöp üretiyoruz. Çöp tesisi olmalı ancak halk sağlığını tehdit etmeyen, suları, doğayı kirletmeyen bir özellikte olmalı. İlküvez’deki tesisin yeri uygun değil” ifadelerini kullandı.

Gönül, hukuksal mücadelelerinin ve çadır nöbetinin devam edeceğini belirtti.

Evrensel/ 18.03.2020

Diğer Yazılar