Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne yasa dışı çalışma cezası verildi

Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne Civil Deresi’ne yaptığı ÇED sürecini beklemeden dolgu inşaatı yapması nedeniyle para cezası verildi. Ordu Çevre Derneği Başkanı Gül Ersan “Ceza kuruma değil yöneticilere kesilmelidir” dedi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne, belediyenin “Kıyı Düzenlemesi ve Rekreatif Amaçlı Dolgu Projesi” kapsamında, yasal süreyi tamamlamadan kıyıda dolgu inşaatı yaptığı gerekçesiyle para cezası verildi.

Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün sitesinde yer alan duyuruya göre verilen cezanın gerekçesi özetle şöyle:

“ÇED Başvuru Dosyasında 182.063,39 m2’lik proje alanının yaklaşık 26.359,79 m2’lik alanında ÇED Olumlu Kararı alınmadan dolgu alanı inşaat çalışmaları yapıldığı belirtilmiştir. Proje sahasında yapılan incelemeler neticesinde de proje alanı içerisinde yer alan Civil Deresi’nde kıyı tahkimatının tamamlandığı, dolgu inşaatının yapıldığı ve iskele inşaatının başladığı hususlarının tespit edilmiştir. ÇED sürecine başlamadan veya bu süreci tamamlamadan inşaata başlandığı için Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na idari para cezası uygulanmış olup ceza kendilerine tebliğ edilmiştir.”

CEZA BAŞKANDAN VE DİĞER YÖNETİCİLERDEN ALINMALI
Ordu Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Enver Yılmaz’ın, yasa dışı çalışma yaptığı konusundaki iddialar karşısında, “Yaptığımız güzel çalışmalarımıza bir grup insan karşı çıkıyor” diyerek gerçekleri çarpıttığını belirten Ersan, “Yapılanların zararı kuruma değil yöneticilere kesilmelidir. Keyfine göre davranan, doğaya ve sağlıklı bir kent yaşamına karşı uygulamalarda bulunanların cezası halkın sırtına yıkılamaz. Bu ceza belediye bütçesinden değil, eski başkan ve belediye yöneticilerinden alınmalıdır” dedi.

Haber: Duvar
28.11.2018

Diğer Yazılar