Japonya, Sinop Nükleer Santral Projesi’nden çekilmeye hazırlanıyor

Japon Nikkei gazetesinin haberine göre haberine göre Japon Hükümeti ile Mitsubishi Şirketi’nin Sinop Nükleer Santral Projesi’nden çekilme sürecine girdiği ifade edildi. Bu kararın nedeni ise Temmuz ayında santralin inşaat maliyetlerinin 5 trilyon yen yani iki kat artarak  44 milyar dolara ulaşmasından sonra Türkiye ile Japonya arasında projenin geleceğine yönelik bir anlaşmaya varılamamış olması olarak belirtildi.  

Japon ve Türk hükümetleri, 2013 yılında, Karadeniz’deki Sinop şehrinde dört reaktör inşa etmek için Mitsubishi Heavy merkezli Japon ve Fransız işletmelerinin ittifakıyla projede anlaştılar. projeye göre 2017 yılında inşaata başlanılması ve 2023 yılında ilk reaktörün devreye girmesi planlanmıştı. 

Mitsubishi Heavy, Temmuz ayı sonu raporunu revize ederek maliyet tahminini Türk hükümetine sunarak genel maliyetleri yeniden düşünmek için çalışsa da, Türk hükümeti ile finansman şartlarının yanı sıra tesis tarafından üretilen elektrik fiyatlarına ilişkin herhangi bir uzlaşma sağlanamadı. 

Nükleer santralin iptaline rağmen, Japon hükümeti Türkiye’nin enerji sektörüne desteğini sürdürmeyi planlıyor ve yeni işbirliği çerçeveleri de göz önünde bulunduruluyor. Japonya azaltılmış karbondioksit emisyonuna sahip gelişmiş bir kömür santrali inşa etmek için teklifler hazırlıyor.

Halen  etütlerine devam edilen, yer lisansı dahi alınmamış olan Sinop’ta bu nükleer santral projesi için son  dört yılda en az 650 bin ağaç kesildi.

Kaynak : https://asia.nikkei.com/Economy/Japan-to-scrap-Turkey-nuclear-project 

04.12.2018

Diğer Yazılar