HES yüzünden binlerce balık öldü

Zonguldak’ın Devrek ilçesinde bulunan Devrek Çayı üzerindeki REİS Enerji’ye ait Çayaltı Hidroelektrik Santrali (HES) 1 ile Çayaltı Hidroelektrik Santrali 2 barajlarında yapılan yıllık bakımlar nedeniyle 2 baraj arasında kalan binlerce balık yetersiz su ve oksijensiz kalarak öldü. İddiaya göre; Devrek Çayı üzerinde bulunan Çayaltı HES1 ve Çayaltı HES2 barajlarında yıllık bakım yapılması planlandı. Bakım ve onarım çalışmaları kapsamında baraj içerisinde bulunan göletlerde bulunan sular kapaklar açılarak boşaltıldı. Irmağa akan tonlarca su balıkları da önüne katarak çayın akışını bozdu ve çay kenarlarında göletler oluşturdu. Akıntıya doğru giden balıklar, çayın diğer kısmında bulunan 2’inci HES barajını aşamadığı için çayın diğer kısmına geçemedi. Debisi yüksek suyun oluşturduğu göletlerde ile iki baraj arasında kalan binlerce balık suların çekilmesiyle telef oldu.Telef olan balıkların çayda oluşturduğu görüntü ise görenleri şaşkına çevirdi. Vatandaşlar, yaşanan balık ölümlerinin doğa katliamı olduğunu söyledi.

FİRMAYA BALIK ÖLÜMLERİ NEDENİYLE CEZA KESİLMİŞTİ

Çayaltı Hidroelektrik Santrali barajında 2018 yılının Ocak ayında yaşanan balık ölümleri nedeniyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü inceleme başlatmış, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk Çayaltı HES’e 24 bin 307 lira para cezası kesildiğini açıklamıştı.

İnceleme başlatıldı

Balıkların öldüğü iddiası üzerine Tarım İl Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkileri tarafından inceleme yapıldı. HES yetkilileri, bahse konu alanın kendi alanları içerisinde olmadığını öne sürdü. Yetkililer tutanak tutarak bölgeden ayrıldı

Haber: pusulagazetesi
31.10.2018

Diğer Yazılar