Gölcük Tabiat Parkı için iyi haber: Otel ve bungalovlar iptal

Bolu İdare Mahkemesi, Gölcük Tabiat Parkı’na yapılmak istenen otel ve bungalov projesiyle ilişkin imar planı değişikliği için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 2016 yılında hazırlanan Gölcük Tabiat Parkı Gelişme Revizyon Planı onaylanmıştı. Bu plana dayandırılarak Gölcük Tabiat Parkı’na otel, dağ köşkü, 25 bungalov yapılması ile göl gazinosunun özel işletmeye devredilmesi, dağ kızağı ve teleferik hattı kurulmasına ilişkin 2017 yılı sonunda bir ihale yapılmıştı.

OTEL VE BUNGALOV EVLER İÇİN YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI

Gölcük Tabiat Parkı Platformu bunun üzerine plana dava açmıştı. Planda 100 yataklı otel, 25 adet bungalov ev ile ilave kır lokantası, teleferik ve dağ kızağı yer alıyordu.

Bolu İdare Mahkemesi, açılan davada otel ve bungalov evlerle ilgili bölümle ilgili “geri dönüşü mümkün olmayacak zararlara yol açacağı” gerekeçsiyle kısmı yürütmeyi durdurma kararı verirken, plan içinde yer alan diğer fonksiyonlarla ilgili ret kararı verdi. 

MAHKEME KARARI GECİKTİ, 25 ADET BUNGALOV EV YAPILDI

Kararı Artı Gerçek’e değerendiren davanın avukatlarından Begüm Tunçel, mahkemenin geç karar verdiğine işaret ederek “Mahkeme heyeti, keşif sırasında orada ağaçlara ve ağaç köklerine zarar verdiğini görmesine ragmen ve defalarca talep etmemize ragmen yürütmenin durdurması kararını bir süre vermedi. Ne yazık ki bu süreçte 25 adet bungalov ev inşa edildi” dedi. 

Tunçel, en azından tahribatı bir nokta durdurmuş olduklarını söyledi.

NE OLMUŞTU? 

Gölcük Tabiat Parkı’na yapılmak istenen yapılarla ilgili ihale açılmış, ihaleyi Düzceli iş adamı Kurtuluş Tokcan kazanmıştı. Artan tepki ve eylemler üzerine ihalenin ardından basına konuşan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, ihaleyle ilgili soruya “Arkadaşlarla karar aldık. Gölcük ihalesini iptal ediyoruz. Çok üzgünüz. İyi niyetli kişileri hariç tutuyorum ama birileri, provakatörler bu ihaleyi ülke meselesi haline getirdiler. Biz bunu para için değil, Bolu’nun geleceği için yapıyorduk” yanıtını vermiş ancak proje devam etmişti. Bu yılın ortalarında bungalov evlerin yapımı sırasında bazı ağaçların işaretlendiği bazılarının kesildiği görülmüştü. 

Haber : artigercek / Rıfat Doğan
28.12.2018

Diğer Yazılar