Fındıklı Halkının İstemediği Hiçbir Proje Yapılamaz: Arılı Vadisi SİT alanı olarak kalacak

Rize’nin Fındıklı ilçesinde HES yapmayı planlayan Zeki enerji şirketi, proje önünde engel olan Arılı Vadisi’nin ‘Doğal sit’ alanı kararının kaldırılması istemiyle Rize İdare Mahkemesi’nde dava açtı.  Mahkeme alanın SİT özelliği taşıdığını belirterek davayı reddetti. Fındıklı Derelerini Koruma Platformu öncülüğünde Fındıklı meydanında toplanan halk Arılı vadisinin SİT alanı olarak kalmasını kutladı.

Zeki enerji planladığı HES projesi için alanda rahat çalışmanın yolunu açmak amacıyla Arılı vadisinin SİT özelliğinin kaldırılması için Rize Bölge İdare Mahkemesine açılan dava açtı. Bilirkişi heyetinin bölgenin biyoçeşitlilik özelliği bakımından önemini vurgulayan raporu sonucunda Rize İdare Mahkemesi  2017-768 sayılı kararı ile Arılı Vadisinin SİT alanı kalmasına karar verdi.

Projeyi yürüten Zeki enerjinin ise EPDK tarafından HES lisansının iptal edildiği duyuruldu.

Basın açıklaması öncesi konuşma yapan Fındıklı Derelerini Koruma Platformu üyesi Avni Ertaş “  2007 yılında beri söylüyoruz Fındıklı halkının kabul etmediği hiçbir proje onaylanamaz. 11 yıllık mücadelede ediyoruz, direne direne söke söke halkı ve hukuk yanımıza alarak kazandık. Artık Fındıklının haklılığını herkes kabul edecek” dedi

Ertaş, Fındıklı ekoloji mücadelesi ile ilgili gelişmeleri aktardı “ 2007 yılında başlayan ve 11 yıldan beri devam eden mücadelemiz  20 yıl geçse de ilk günkü gibi devam edecektir.  Çağlayan vadisinde Taşdibi HES projesi yapılmak isteniyordu. Geçtiğimiz yıl Halk eğitim merkezinde bilgilendirme toplantı yapılmıştı, o toplantıda halkın tepkisine ve toplantı yapılamadı diye tutanak tutulmasına rağmen proje Bakanlık tarafından kabul edildi. Muhtarlarımız bu konu ile ilgili her türlü itirazı ilgili mercie verdi. Arılı deresi üzerinde yapılmak istenen ıslah çalışmaları ile ilgili birçok toplantı yapıldı. Sonuç olarak Fındıklı halkının dediği oldu komisyon kurularak Arılı vadisinde ihtiyaç  ve öncelikli olan noktalar tespit edildi bütün sorumluluk DSİ şube müdürlüğünde. Ancak şu bilinmelidir ki projeler kim hazırlarsa hazırlasın fındıklı halkı onay vermiyorsa fındıklıda hiçbir proje uygulanamayacaktır” dedi.

 

Avni Ertaş’ın konuşması ardından  Fındıklı Derelerini Koruma Platformu üyesi Hüseyin Acar mahkemenin vermiş olduğu SİT kararını açıkladı. Vadide HES yapmak için SİT’i kaldırmak isteyen Zeki enerjinin itiraz süresine rağmen Danıştay’a gitmediğini de aktaran Acar, Zeki enerjinin HES lisansının da iptal edildiğini duyurdu.

Basın açıklamasını coşku ile dinleyen Fındıklı halkı sonrasında horon oynayarak kararı kutladı .

Haber: Karadeniz İsyandadır
11.01.2018

Diğer Yazılar