Bolu’da 5 köy Biyokütle enerji santraline karşı ayaklandı

Bolu’nun Kuzören köyüne yapılması planlanan Kanatlı Hayvan Altlığından ve Orman Atıklarından (Biyokütle) Yenilenebilir Enerji Santrali Projesi ile ilgili olumlu verilen ÇED raporuna karşı 5 köy ayaklandı.

Geçtiğimiz yıllarda ilk olarak Çaydurt bölgesine yapılması Kanatlı Hayvan Altlığından ve Orman Atıklarından (Biyokütle) Yenilenebilir Enerji Santrali Projesi planlanan yine gündem oldu. O dönem de Çaydurt bölgesinde yaşayan köylüler, çevreye ve kendi kullandıkları sulara büyük zarar vereceği gerekçesiyle elektrik santralinin yapılmasına karşı çıkarak ayaklandı. Köylülerin konuyu mahkemeye taşıması üzerine santralin Çaydurt Bölgesine yapılmamasına karar verildi. Şimdilerde ise bu santral Kuzören köyüne yapılmak isteniyor.  ZGC BES Enerji A.Ş. tarafından yapılaması planlanan Kanatlı Hayvan Altlığından ve Orman Atıklarından (Biyokütle) Yenilenebilir Enerji Santrali Projesi, tavuk kümeslerinin kurulmasının yasak olduğu Kuzören köyü sınırları içersinde kalan otoban ve D-100 karayolu arasındaki alana yapılmak isteniyor.

5 KÖY ENERJİ SANTRALİNE KARŞI AYAKLANDI

Tavuk kümeslerinin kurulmasının bile yasak olduğu Kuzören köyü sınırları içerisinde kalan otoban ve D-100 karayolu arasındaki yere Kanatlı Hayvan Altlığından ve Orman Atıklarından (Biyokütle) Yenilenebilir Enerji Santrali yapılmak istenmesi üzerine Kuzören’e bağlı Emirler köyü, Dağalı köyü, Ericek Köyü, Nuhlar köyü ve Aşağı Kuzören köyleri bir araya gelerek ayaklandı. Köylüler, doğaya, çevreye ve köylerin sularına zarar vereceği gerekçesiyle, Santralin yapımına yönelik olumlu verilen ÇED raporuna itiraz etmek için bir araya gelerek toplantı yaptı. Köylüler, toplantı da santralin yapılmaması için köylerinin menfaatleri doğrultusunda her şeyi yapmaya hazır olduklarını belirtiler.

Haber : boluolay / 4 Eylül 2017

 

Diğer Yazılar