Biten HES’e Bozma Kararı

28 köy halkının temyiz istemi üzerine açılan Artvin Şavşat Susuz HES davasında halkın ve tüm canlılar lehine bozma kararı verildi

2011 yılından bu yana sürdürülen ve Arpalı- Hanlı deresi üzerinde konumlandırılan Susuz HES Davası süresinde açılmadığı gerekçesiyle önce reddedilmiş, temyiz başvurusu üzerine Danıştay tarafından Yönetmenliğe uygun yerlerde ve gerektiği biçimde ilan edilmemesi nedeniyle vatandaşlar Leh’ine bozulmuş ancak bu karara rağmen Rize idare mahkemesince eski karar da ısrar edilerek dava süre aşımı nedeniyle reddedilmişti.

28 köyün istemi üzerine gerçekleştirilen temyiz başvurusu, Üç yılı aşkın bir süredir Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulunda bekleyerek sonunda halkın ve tüm canlıların Leh’ine BOZMA kararı verildi.  

Davanın Avukatı Halis Yıldırım yaptığı açıklamada; “Biten HES’e rağmen bitmeyen bir dava süreci yaşadık bu durum yaşanan büyük hukuksuzluk örneğini de gözler önüne sermiştir. Şimdi bu kararın gereğini yerine getirme zamanıdır. Mücadeleyi hep kararlılıkla sürdüren davacılara ve Şavşat halkına hayırlı olsun” dedi.

KİP – 27.11.2018

Diğer Yazılar