Ayder Yaylası’nda salıncaklar kaldırıldı

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder Yaylası’ndaki salıncaklar, yapılan tebligatların ardından söküldü. AKP Rize Milletvekili Muhammed Avcı, bölgeye otopark ve otel yapılacağını söyledi.

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası’ndaki salıncaklar kaldırıldı. Yaylaya gelen ziyaretçilerin fotoğraflarını süsleyen salıncakların kaldırılması için çeşitli işletmelere tebligat gönderilmişti.

AA’nın haberine göre 25 salıncak ile kaçak ve ruhsatsız yapılarla ilgili çalışma Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün yıkım ihalesinin ardından Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi tarafından başlatılmıştı. Tebligatların yapı ve salıncak sahiplerine bildirilmesinin ardından 12 vatandaş salıncaklarını kendisi kaldırırken kalan 13 salıncak yıkım ekibi tarafından Jandarma eşliğinde söküldü

Salıncakların yanı sıra alanda bulunan masa, sandalye ve 2 seyyar büfe kaldırıldı.

TALİMAT ERDOĞAN’DAN

Yıkım çalışmalarını Çamlıhemşin Kaymakam Vekili Bayram Sağır yerinde takip etti. Sağır, burada AA muhabirine yaptığı açıklamada, salıncakların kaldırılması talimatının  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından verildiğini hatırlattı. Sağır, bütün çalışmaların Ayder’in yeniden fotoğraflardaki gibi şekillenmesi için yapıldığını öne sürdü.

TOKİ GİRDİ, OTOPARK VE OTEL YAPILACAK

Yetkililer, çalışmaların Ayder’in doğal halini korumaya yönelik olduğunu söylüyor ancak projeler aksi yönde ilerliyor. AA muhabirine konuşan AKP Rize Milletvekili Muhammed Avcı, Ayder’de yaşanacak “dönüşüm”ü anlattı. Ayder’i dünyanın en önemli turizm merkezi haline getirme amacında olduklarını belirten Avcı, TOKİ başkanı ile görüştüklerini belirterek “Ayder’in tarihi fotoğrafının çıktığı çayırlık mera alanını inşallah Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eli ile kamulaştıracağız” dedi.

Avcı, mevzubahis alan için otopark ihalesi yapılacağını ve otel inşaatına başlanacağını söyledi. 

Salıncaklara da değinen Avcı, “Salıncaklar, doğru yerlerde planlanabilir, yapılması gerekir. Devletimizin ilgili kademelerinden izin almadan kaçak göçek hiçbir yapının Ayder’in hiçbir bölgesinde yapılmaması lazım” dedi. Evrensel/ 2.09.2019

Diğer Yazılar