Artvin’de Yandaş Dernek Satışa Çıkarıldı

Geçtiğimiz hafta Birgün gazetesi tarafından ortaya çıkarılan Cengiz Holding’in; Artvin’de madencilik faaliyetini kolaylaştırmak, halkın tepkisini azaltmak için kurdurduğu Bizim Artvin Platformu Derneği ile imzalanan ihanet niteliğindeki sözleşmeye tepkiler devam ediyor.

Bizim Artvin Platformu Derneği ve Cengiz Holding arasında yapılan sözleşmeye göre, Cerattepe projesine yönelik büyük direniş ortaya koyan halkı ikna etmesi için oluşturulan komitedeki 14 isme her ay toplam 70 Bin TL ödeme yapmayı taahhüt edilmişti. Protokolün ortaya çıkması ile birlikte Yeşil Artvin Derneği Basın açıklaması yaparak bu belgenin bir ihanet belgesi olduğunu belirtmiş kararlılıkla mücadeleye devam edeceklerini dile getirmişti.

Dün akşam saatlerinde ise Artvinli gençler yandaş şirketin duvarına “ Sahibinden Satılık Dernek” yazılı bir pankart asarak derneği birkez daha ifşa etti.

Artvinli Gençler adına konuşma yapan Sercan Dede “Bu derneği kurulduğundan beri biliyoruz, bu dernek kurulduğunda şöyle bir açıklama yapmıştı, madene karşı olanlar Artvin’de tek yapı değildir, Artvin’i tümüyle temsil edemez. Demişlerdi ki biz Artvin halkına gerçekleri anlatmak için bu derneği kuruyoruz.  Ancak geçtiğimiz hafta zaten bildiğimiz bir şeyin belgesi ortaya çıktı. Bu belge bu şahısların  pusulası da doğrusu da gerçeğinin de para olduğunu ortaya koydu. Şehrimizi bu satılmış insanlara teslim etmeyeceğiz. Ne pahasına olursa olsun doğayı ve yaşamı savunacağız biz bu memleketi karşılıksız sevdik, parayla satın alınanlara karşı 25 senedir nasıl mücadele ettiysek aynı kararlılıkla mücadele edeceğiz” dedi.

Açıklamanın ardından gençler Bizim Artvin Derneği Platformu ve Cengiz Holding arasında imzalanan protokolün fotokopilerini Artvin sokaklarında dağıttı.

Haber: Karadeniz İsyandadır
5.10.2017

Diğer Yazılar