Ankara İdare Mahkemesi itirazı reddetti

Karabük YENİCE ilçesi Şeker Kanyonu’nunda TM Enerji tarafından yapılacak HES yatırımı konusunda yeni bir gelişme ortaya çıktı. Şeker Kanyonu’nda yapılacak HES için İl Genel Meclisi’nin verdiği inşaat izni ve suların süresiz kullanımına ilişkin iki açılan davada önce yürütmeyi durdurma kararı verilmiş, şirket buna itiraz etmişti.
Ankara İdare Mahkemesi 5. Daire’de ele alınan itirazdan da ret kararı çıktı.
Yenice Platformu öncülüğünde Kastamonu İdare Mahkemesi’nde açılan davalarla ilgili 22 Nisan’da olay mahallinde bilim insanlarından oluşan 9 kişilik bilirkişi mahkeme kurulu önünde keşif ve inceleme çalışması yapmıştı. Yapılan bilirkişi incelemesi ve keşif sırasında Yenice Platformu savunmaları Hüseyin Aksoy, Kemal Aybek, Platform Sözcüsü Mustafa Akay konuyla ilgili görüşlerini dile getirmişler ve şahit dinletmişlerdi. Görüşüne başvurulan tanıklar arasında Prof. Doğan Kantarcı, Yüksek Mimar Ünal Tolun, Burhan Arat gibi isimler bulunuyordu.
Ankara İdare Mahkemesi 5, Dairede ele alınan itirazın reddedilmesi, şirketin dava sonuna kadar inşaata başlayamaması anlamına geliyor.
Yenice Platformu’nun Avukatı Hüseyin Aksoy’un verdiği bilgiye göre, 28 Kasım 2019 günü saat 10.00’da Kastamonu İdare Mahkemesi’nde duruşma yapılacak.
Bilindiği gibi, 22 Nisan’da yapılan keşif sonrasında hazırlanan 49 sayfalık raporun neredeyse tamamında burada HES yapılamaz yönünde görüş belirtilmiş, mahkemenin verdiği 9 sayfalık gerekçeli raporunda da aynı doğrultuda karar verilmişti.
Son gelişmeyle ilgili olarak Yenice Platformu Sözcüsü Mustafa Akay, ” Platformumuz öncülüğünde Yenice’linin verdiği mücadelede olumlu ve umut verici bir sonuca daha ulaştık. Avukatlarımız Hüseyin Aksoy ve Kemal Aybek, tutarlı bir savunma ile işi bu noktaya getirdiler” dedi.

Haber:karabukgundem

Diğer Yazılar