Amasra’da termik santrale karşı zeytin fidanı diktiler

Bartın’ın Amasra ilçesinde, termik santral kurmak isteyen Hattat holding tarafından zeytin ağaçlarını sökmesine ve ilçede termik santrale tepki gösteren Bartın Platformu üyeleri, 7 dönüm araziye 108 zeytin ağacı fidanı dikti.

Amasra’da termik santral kurmak isteyen şirket, 25 Aralık 2017 tarihinde Gömü köyünde bulunan 139 zeytin ağacını söktüp Termik Santral kurmanın önündeki engeli kaldırmak istemişti. Bartın Platformu üyeleri 7 Nisan 2018 Cumartesi günü zeytin fidanlarının söküldüğü  7 dönümlük araziye 108 zeytin fidanı dikti. 

Zeytin katliamından bir gün sonra 26 Aralık 2017 tarihinde Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerinin; zeytin katliamının yapıldığı sahaya gittiği ve yapılan kesme, budama, sökme ve taşıma işleminin usulüne uygun olarak yapılmamış olduğunu, bu katliamın gereken izinler alınmadan yapıldığını, bu usulsüz işlem için ceza uygulayacaklarını açıkladıklarını aktaran grup adına açıklamayı Bartın Platformu Yürütme Kurulu üyesi avukat Berkay Dal okudu.

Basın açıklamasını okuyan Avukat Berkay Dal, “Bizler Bartın-Amasra halkı olarak Amasra’da termik santral değil de zeytin yetiştirmenin daha uygun olduğunu düşünüyoruz. Gömü köyü ile Amasra ilçesi ve Bartın ilinin tümünde zeytin ağacı yetiştirmenin mümkün olduğunu göstermek için zeytin fidanlarımızı toprakla buluşturuyoruz. Böylece Amasra ve Bartın’ın bir doğa ve tarih kenti olduğunu bir defa daha hatırlatıyoruz. Buradan bir çağrı yapmak istiyoruz. Yarınlarımıza göz diken termik santrale ait ÇED raporunun iptal edilmesi için, 2 bin 19 kişiyle iptal davası açmıştık. Bu davanın duruşması 16 Nisan Pazartesi günü Zonguldak İdare Mahkemesi’nde görülecek. 2 bin 19 davacımızı ve halkımızı Zonguldak’ta yapılacak bu duruşmaya katılmaya çağırıyoruz” dedi.

Basın açıklamasının sonrasında doğa ve yaşam savunucuları “Termik santral istemiyoruz” sloganı atıp, alkışlarla şirkete tepki gösterdi.

07.04.2018

Diğer Yazılar